CarcassonneCZE @CarcassonneCZE Discord RSS

Vítejte na fóru věnovanému deskové hře Carcassonne! x


Avatar
OSTATNÍ DESKOVKY Na křídlech - 2. rozšíření - Opeřená oceánie
téma založeno uživatelem Eldenroot - 28.9.2020, 12:42

Uživatele, kteří přidali do tohoto tématu příspěvek: [ZRUŠIT filtrování příspěvků]
Anilvap 2 Bumsakalaka 1 Chmura 1 Curuj 2 Eldenroot 15 Jana.Zat 2 Silveralius 1 Skubin 7
#11
To sice ano, ale je to spatne, pokud nektere veci nelze ziskat jinym zpusobem za rozumny peniz nez v boxu :/
Odpovědět
#12
Já to pochopil  Vítěz

ale nekoupil bych rozšíření pokud vím dopředu, že se mi nevejde do krabice. Takže počkám na cenu velké prázdné bedny a podle toho uvidím, jestli tedy koupit nebo ne  Cool
Odpovědět
#13
Další informace od vývojářů:

- přibude nová sada kostek s potravou, stará sada se nedá použít. Na kostkách akorát přibyl symbol nektaru.
- celkem bude 17 ptáků, kteří využívají nektar jako potravu
- nektar se bude moci použít jako univerzální zdroj potravy, který se po ukončení kola odebere hráči a nelze tak uchovat do dalšího
- nové žetony se symbolem nektaru - celkem 69 ks
- nová deska pro výpočet bodů
- nová mechanika se ziskem bodů na základě množství získaného nektaru

Moc se mi líbí zmíněná karta typického ptáka (Ibis) pro Austrálii, který se adaptoval an život ve městech a svým zobákem vyhazuje jídlo z popelnic... tomu odpovídá i funkce na této kartě - při akci se zamíchá odhazovací balíček, vyberou se 2 karty a jedna se vrátí nazpět.

Nejsem obecně fanoušek rozšíření, která nahrazují komponenty ze základní hry... a zde toho bude nahrazeno opravdu hodně, ale beru to jako evoluci této hry, kdy se podařilo vybalancovat a více ztaktizovat celý průběh hraní. Pozitivně hodnotím nové desky hráčů, nové jídlo, nové karty ptáků... u kostek mi přijde škoda ty staré již nechat v krabici a nevyužívat.

Jinak pro všechny - tím, že je potřeba nektar jen u 17 ks nových ptáků, tak je můžete dle tvůrců vyndat z balíčku a hrát klasiku (a tím si zachovat možnost hraní se starou deskou a komponenty).

Trochu se bojím ceny za rozšíření, protože již teď toho přidává podstatně více než Perutě Evropy (přidávalo jen sadu vajíček, plastový box, karty ptáků a úkolů, pár žetonů potravy)... Oceánie má přidal 5ks velkých herních desek hráčů, sadu vajíček, žetony potravy, sadu dřevěných kostek, karty ptáků (mělo by být stejné množství jako přidala Evropa).

No uvidíme... Evropa stojí kolem 600,- Kč, počítám, že zde se budeme pohybovat kolem 750-850,- Kč, snad ale méně.

[Obrázek: kFCfvYL.jpg][Obrázek: lfCu6O3.jpg][Obrázek: qZ8ZInE.jpg]
[-] 1x   Skubin
Odpovědět
#14
Podle mě tohle není rozšíření, ale "remechanic". Mohli to nazvat rovnou Na křídlech 2.0
Stejně tak mohli, vzhledem k množství komponent, udělat toto "rozšíření" jako BigBox s onou prázdnou bednou a netahat tak z lidí další peníze které nakonec utratí protože zjistí, že musí...

Navíc vybalancování je podle mě nesmysl a to pro to, že:
Základní hra v Aj byla nevyvážená už při vydání.
Při překladu do češtiny měl Mindok velký prostor a změnil některé karty tak aby to lépe sedělo pro EU a ČR.
Někdo má, někdo ne rozšíření střemhlavý start jehož karty ptáků můžete/nemusíte použít.
Rozšíření Perutě Evropy opět můžete mít a můžete/nemusíte použít.
TZN. mě z toho vyplívá, že balanc je něco, co nemůže nikdy v takové směsce nastat...
Nehledě na to, že člověk mnohdy neprojde během hry ani balíček základních ptáků.

Možná, že to co jsem napsal zní moc negativně, ale není to tak!  Velký úsměv

Na křídlech je super hra, kterou vytahuju vždy, když přijde někdo koho chci vtáhnout do deskovek a vyplácí se to  Palec nahoru

To že je hra nevyvážená? Tak ať je!
To že je tam hodně náhody? Tak ať je!
To co mi vadí je aktuální dojení z úspěchu.  Stesk
Odpovědět
#15
Uvidime, zatim jsou od recenzentu nebo lidi, kteri hrali jen pozitivni ohlasy. Ja pockam nez vyjde nejaka poradna recenze a pak uvidim co s tim... Proste zmen je az prilis.
[-] 1x   Skubin
Odpovědět
#16
Tak jsem dnes předobjednal na Tlama games. Nedalo mi to :)

Líbí se mi motiv Oceánie a po dlouhém uvažování jsem i zkousl změnu desek hráčů a myslím si, že to dost změní průběh hry... Dodání přelom listopad/prosinec.
[-] 1x   Skubin
Odpovědět
#17
Já jsem zatím v pozici skepse, takže si počkám na nějaká videa a možná si to nejdřív zahraju, než abych to koupil a objevoval já  Vítěz
Odpovědět
#18
Zde přidám jen pár slov a poznatků z hraní - zatím odehráno celkem 6 her. Hráno jak základní hra + 2. rozšíření, tak základní hra + 1. a 2. rozšíření. Hráno ve 4 lidech.

Víceméně jsme se všichni shodli, že hraní bez 1. rozšíření je krok zpět (přidává toho opravdu hodně a ta hra se posouvá jinam než jen se základní hrou... přirovnal bych to jako 1. nebo 2. rozšíření k modrému Carcassonne), proto jsem ho zařadili do testování .)

Při hraní společně s 2. rozšířením (Oceánie) se nám daří i díky nové desce, která i přes mou počáteční skepsi, je ohromný krok dopředu a přínos pro tuto hru... taktika se sbíráním nektarů, vybalancování snášení vajíček/získávání potravy nebo karet. Teď už se nehraje na to, vyboostovat si zisk potravy a pak zaspamovat snášení vajec, ale naopak se hra více rozprostře i na další akce - zde hlavně nektar. Taktéž již není nutné čekat až v krmítku budou lepší kostky, vše se dá vyřídit pomocí nové desky.

Nové karty ptáků přidávají daleko více interakce mezi hráči než přidalo 1. rozšíření, například:
- pokud má hráč vpravo, tak...
- pokud má někdo z hráčů, tak...
- pokud jsou ve hře...

Kromě toho přibyly akce vztahující se jen na výběr jednoho protihráče, ne všech hráčů v partii.

Nové žluté akce na konci hry nám již mnohokrát zamíchaly s pořadím... je to taková časovaná bomba, je potřeba s tím počítat (pozor, neovlivňuje karty úkolů, děje se až po vyhodnocení). Taktéž končíme hry s vyšším skóre než původně, dejme tomu o 10 % v průměru (ale to je tím nektarem, kde se na konci hry hodnotí +5 bodů za biotop s nejvíce nektarem, případně 2 body pro 2. místo), počet vyložených ptáků zůstává stejný, možná nepatrně vyšší dle taktiky, ale nepozoruji velký rozdíl - záleží na kartách v ruce.

Naprosto si všichni oblíbili žlutou barvu vajíček, je to nedostatkové zboží. Nové karty osobních i veřejných úkolů jsou fajn přídavek, zpestří hru, ale nejsou nezbytné. Nové kostky s nektarem, to je kapitola sama pro sebe... škoda těch původních, už jsou v krabici... asi napořád, stejně jako staré nevybalancované desky, jak si člověk totiž zahraje s novou variantou, tak tu starou už nechce vidět a pochopí, jak to nebylo domyšleno a o co přicházel poslední rok hraní :D

Za nás 8,5/10 - pozitivně hodnotím větší interakci mezi hráči, nový zdroj potravy, papoušci, žlutá vajíčka, žlutá akce na konci hry... negativně hodnotím hlavně to, že se musely dát bokem staré herní desky a dřevěné kostky a dále zvláštní rozměr krabice (měli všechna rozšíření dávat do stejné velikosti, ale to nemohl nikdo vědět, že udělají asi nové desky, takže varianta krabice z prvního rozšíření padá).

Všechny herní prvky (kromě budky a plastových misek - nepoužíváme je) jsem včetně obalených karet uložil do boxu se základní hrou bez problému (základ + 1. + 2. + minirozšíření střemhlav vzhůru), takže není problém se skladováním a pokud nemá člověk obalené karty, tak se vleze i 3. a 4. rozšíření :)

Všem fanouškům doporučuji a těšíme se na 3. rozšíření v roce 2021 :)

Na BGG má toto rozšíření nejvyšší hodnocení a asi právem :) hru mění více než Evropa, ale bez Evropy ta hra také není ono (minimálně pro našince, kteří neznají ptáky z Ameriky v základu).
[-] 1x   Skubin
Odpovědět
#19
No nevím. Zní to super, o tom žádná, ale koupit si drahou základní hru a nakonec z no využít v podstatě jenom karty, vajíčka a žetony potravy? Zatím mi to přijde docela škoda, že si s tím tak prohráli až v rozšíření. :/
[-] 1x   Skubin
Odpovědět
#20
Škoda to je, ale když si spočítám, že za posledních 9 měsíců, co hru vlastníme, jsme ji hráli minimálně 100x (a to je jen střídmý odhad), tak se hra několikrát zaplatila... a toto je velké osvěžení hry pro nás a minimálně další stovku snad brzy pokoříme. Mrzí mě tento krok, ale je to opravdu krok k lepšímu.

Každopádně jsem děsně zvědavej, jak budou vypadat další rozšíření, protože pokud si člověk nekoupí Oceánii, ale například půjde do 3. plánovaného rozšíření, tak přijde o parádně vybalancovanou hrací desku... jen doufám, že od teď nebudou v každém rozšíření nové desky a kostky :D to bych už hodně popřemýšlel nad tím, zdali to má smysl. Taktéž autorka hry prozradila a potvrdila, že žádné rozšíření (ani ty v budoucnu) nebudou závislá na jiném rozšíření či nebude vyžadovat pro hraní jiné rozšíření. Vždy bude stačit jen základní hra. Takže uvidíme... za 10 měwíců budeme vědět více :)
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnuto Poslední příspěvek
  OSTATNÍ DESKOVKY Na křídlech - Big Box ala Nesting box! Eldenroot 13 229 13.3.2024, 12:52
Poslední příspěvek: Sandrus90
  OSTATNÍ DESKOVKY Na křídlech - 3. rozšíření - Asie Eldenroot 6 85 7.10.2022, 6:14
Poslední příspěvek: Eldenroot
  OSTATNÍ DESKOVKY Na křídlech - hlasy ptáků - aplikace Eldenroot 9 3 051 28.12.2020, 22:50
Poslední příspěvek: Anilvap
  OSTATNÍ DESKOVKY Na křídlech - databáze karet Eldenroot 0 818 28.9.2020, 12:12
Poslední příspěvek: Eldenroot
OSTATNÍ DESKOVKY Na křídlech - Wingspan Skubin 14 3 881 26.4.2020, 10:27
Poslední příspěvek: EldenrootUživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)


This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.
Forum use Krzysztof "Supryk" Supryczynski addons.