CarcassonneCZE @CarcassonneCZE Discord RSS

Vítejte na fóru věnovanému deskové hře Carcassonne! x


Avatar
PRAVIDLA-VYŘEŠENO pravidla ohledně stavitele
téma založeno uživatelem Radous - 4.10.2014, 8:06

Uživatele, kteří přidali do tohoto tématu příspěvek: [ZRUŠIT filtrování příspěvků]
Bumsakalaka 2 Chmura 2 Dupi 4 Eldenroot 3 peťul 2 Radous 2 Ramsses 2 šmoula 1 Tomáš 1
#1
Možná hloupý dotaz, ale nedá mi to, abych se neujistil.

Pokud mi protihráč drakem (či kartičkou s princeznou) z doposud jen mého rozestavěného města vyhodí rytíře, beru si spolu s ním i svého stavitele, kterého jsem tam měl taky?

Nebo tam můj osamocený stavitel zůstává a funguje na stejném principu jako rytíř a tedy v důsledku toho se nikdo k tomuto rozestavěnému městečku nemůže chovat jako k opuštěnému a musí s k němu díky tomuto staviteli klasicky "přikrást"?
...a tedy v tomto případě: když v rozestavěném městě zůstane pouze sám můj stavitel a mně se v nějakém následujícím tahu podaří opět k tomuto městečku připojit kartičku s klasickým rytířem (nikdo se k tomuto městečku nestačil nijak přikrást), mohu udělat ihned další tah, jelikož jsem tam stavitele již měl z předchozích tahů?

snad je to srozumitelné
#2
Dle mého dojde k odebrání i stavitele. Důvod? Protože stavitel se vždy umisťuje až tam, kde je již umístěna figurka hráče...
Odpovědět
#3
(4.10.2014, 15:42)Eldenroot Napsal(a): Dle mého dojde k odebrání i stavitele. Důvod? Protože stavitel se vždy umisťuje až tam, kde je již umístěna figurka hráče...

takže jsem se nemejlil...děkuju, je to logické
Odpovědět
#4
Rádo se stalo :) popřípadě, jak to vidí ostatní?!
Odpovědět
#5
Já také odebírám i stavitele. Samotný stavitel totiž nemá žádnou funkci. Musí být vždy "spojen" s figurkou.
Odpovědět
#6
Cituji z pravidel rozšíření Princezna a drak - „Je možné, že ve městě zůstane osamocený stavitel nebo na louce osamocené selátko. Ti v tomto případě dále beze změny plní svoji funkci“

Jinými slovy to znamená, že pokud je odebrána figurka z města nebo cesty kde stojí i stavitel, zůstává tento stavitel na dané oblasti, dokud se neuzavře.
Dále jsme se také shodly na tom, že pokud je takové město s osamoceným stavitelem obsazeno jiným hráčem, může si tento hráč v příštím tahu, když přiloží kartičku k tomuto městu vzít ještě jednu kartičku.
V podstatě to tedy znamená, že pokud je ve městě nebo na cestě umístěný kohokoli stavitel mohou si všichni hráči, kteří mají v tomto městě svou figurku vzít po přiložení kartičky k tomuto městu ještě jednu kartičku.



EDIT:
Nové informace !!!
Česká pravidla jsou v tomto bodě napsaná nesprávně.
Stavitel patří pouze hráči téže barvy a na cestě nebo ve městě nemůže stát sám - pokud se tak stane vrací se do zásoby majiteli.
[-] 3x   Chmura, Dupi, Eldenroot
Odpovědět
#7
Dakujem za vysvetlenie. Tiez som dospel k podobnej otazke. Ale myslim, ze som sa nedocital ku konkretnej odpovedi, ktoru napisal "Radek Feix":
"Nebo tam můj osamocený stavitel zůstává a funguje na stejném principu jako rytíř a tedy v důsledku toho se nikdo k tomuto rozestavěnému městečku nemůže chovat jako k opuštěnému a musí s k němu díky tomuto staviteli klasicky "přikrást"?"

Podla pravidiel, ktore cituje "peťul", ostava stavitel v meste. Ale:
A) Ak je v meste sam stavitel, moze sa jeho majitel pripojit k mestu pomocou novej karticky, na ktoru polozi ritiera? Alebo sa musi "prikradnut" (s prikradnutim to samozrejme plati pre supera)? Mozno som na otazku nasiel odpoved, ale chcem si byt isty. Z manualu zakladnej hry citujem(strana 2): "Umisteni figurky: pokud na nove vzniklych spojenych castech mesta, usecich cest nebo kusech luk stoji jakakoli figurka, byt vlastny, neni mozne tam postavit dalsi." (v manuali je zobrazeny priklad so sedlakom) . Z toho vyplyva, ze aj ked je v meste sam stavitel (stavitel je definovany ako figurka: vid zaciatok manualu z 2.rozsirenia "12 novych figurek..."), musi sa do mesta majitel "prikradnut". Je to pravda?

K prvej otazke ma napadla dalsia moznost, ktora moze nastat:
B) Na ceste1 ma hrac1 zlodeja a stavitela. Na ceste2 ma hrac2 zlodeja. Hrac2 spoji obe cesty novou kartickou. Moze na tuto novu karticku hrac2 polozit stavitela? Podla definicie z otazky A nie. Je to pravda?

Mam dalsiu otazku a asi opat odpoved:
C) Ak je stavitel sam v meste/na ceste, a ktokolvek mesto/cestu uzavrie, nedostane ziadne body, pretoze stavitel nema hodnost ritiera/zlodeja (cize jeho "sila" je rovna nule). Je to tak?
Odpovědět
#8
K predchadzajucemu prispevku (ktory este nevidim tu na fore) k bodu C) som myslim nasiel odpoved, ktora plati pre cestu, ale podla mna plati aj pre mesto (manual k zakladnej hre, strana 2 na konci): "Za tuto cestu dostane hrac, ktery na ni ma svou figurku, tolik bodu, kolik ma cesta useku (=pocet karet, kdere ji tvori)." Opat tu plati, ze stavitel je definovany ako figurka. Preto, ak ma hrac na ceste (a podla mna aj v meste) iba stavitela a ktokolvek ju uzavrie, body sa pocitaju majitelovi stavitela. Suhlasite?
Odpovědět
#9
(15.3.2015, 21:27)Dupi Napsal(a): K predchadzajucemu prispevku (ktory este nevidim tu na fore) k bodu C) som myslim nasiel odpoved, ktora plati pre cestu, ale podla mna plati aj pre mesto (manual k zakladnej hre, strana 2 na konci): "Za tuto cestu dostane hrac, ktery na ni ma svou figurku, tolik bodu, kolik ma cesta useku (=pocet karet, kdere ji tvori)." Opat tu plati, ze stavitel je definovany ako figurka. Preto, ak ma hrac na ceste (a podla mna aj v meste) iba stavitela a ktokolvek ju uzavrie, body sa pocitaju majitelovi stavitela. Suhlasite?

Já si jen nejsem jistý otázkou - stavitel se nepočítá jako figurka, nemá žádnou váhu bez klasického meepla. Mýlím se?
Odpovědět
#10
(17.3.2015, 0:16)Eldenroot Napsal(a):
(15.3.2015, 21:27)Dupi Napsal(a): K predchadzajucemu prispevku (ktory este nevidim tu na fore) k bodu C) som myslim nasiel odpoved, ktora plati pre cestu, ale podla mna plati aj pre mesto (manual k zakladnej hre, strana 2 na konci): "Za tuto cestu dostane hrac, ktery na ni ma svou figurku, tolik bodu, kolik ma cesta useku (=pocet karet, kdere ji tvori)." Opat tu plati, ze stavitel je definovany ako figurka. Preto, ak ma hrac na ceste (a podla mna aj v meste) iba stavitela a ktokolvek ju uzavrie, body sa pocitaju majitelovi stavitela. Suhlasite?

Já si jen nejsem jistý otázkou - stavitel se nepočítá jako figurka, nemá žádnou váhu bez klasického meepla. Mýlím se?

Vychadzam uz z vyssie napisaneho: Z papierovych ceskych pravidiel je jasne definovane, ze stavitel je figurka. Tiez je definovane, ze dostane za cestu body, ked ma na nej figurku. 
Trosku ina (pomocna tema): V rozsireni Opatstvi a starosta je pisane, ze starosta ma taku vahu, kolko je erbov v meste. Ked je v meste, ktore nema ziaden erb, iba starosta a mesto sa uzavrie, neziska za neho body nikto == Starosta nema ziadnu vahu. 
Co sa tyka stavitela... je to figurka, ale nema vahu. Preto vznikla moja otazka.
PS: Vcera som narazil (tu na fore) na globalne pravidla od Christopher Ober-a. Preto ich precitam a potom sa zacnem pytat :) .
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnuto Poslední příspěvek
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Kupci a stavitelé Joachim 10 14 5 214 16.4.2022, 23:53
Poslední příspěvek: Bumsakalaka



Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)