CarcassonneCZE @CarcassonneCZE Discord RSS

Vítejte na fóru věnovanému deskové hře Carcassonne! x


Avatar
PRAVIDLA-VYŘEŠENO Zdvojení různé figurky
téma založeno uživatelem šmoula - 10.1.2022, 9:44

Uživatele, kteří přidali do tohoto tématu příspěvek: [ZRUŠIT filtrování příspěvků]
Bumsakalaka 1 Chmura 1 peťul 4 šmoula 4 xwinte00 1
#1
V jubilejní edici (20let) je možné pomocí šipky přidat družiníka ke svému již umístěnému. Zajímá mě toto:
1. tah - umístím opata na klášter
2. tah - aktivuji šipku a přidám k opatovi meepla
3. tah umístím kartičku (klášter ještě není dokončem) , ale neumístím figurku, takže beru opata zpět a získám za něj body.
4. tah dokončím klášter a vezmu si body za meela (mnicha)
--- je toto možné ??? ---

Dále mezi 3. a 4. můžu umístit další karty s šipkami přidání družiníka a několikrát (opakovaně) přidat opata a v dalších tazích ho "vyhodnotit".

Za mě asi všechno popsané můžu - nemělo by to být nic proti ničemu.

Nyní ještě situace - kombinace s rozšířením (já vím jubilejní edice na kombinaci není moc připravena, ale i tak se zeptám) :
Jubilejní (20) + Rozšíření Kupci a stavitelé:
Mám klasika - město s rytířem a stavitelem. Můžu pomocí šipky (stejné jako viz výše) umístit rytíře vedle stavitele ? Může se hodit v případě, kdy už vedle prvního rytíře jedna figurka je.
V pravidlech uvádí družiníka a ne stejnou figurku...

Dle mého názoru, by problém být neměl Usměvavý
#2
Tak to je velice zajímavá otázka! Potlesk

 -Podle mě by to mělo být možné. Co na to Peťul?
Chmura Zelený meeple
#3
První dotaz - Ano je to možné. Přesně tak jak popisuješ se do dá hrát.


Druhý dotaz je o správném pochopení, kdo jsou družiníci. Všechny figurky Carcassonne se rozdělují do 3 skupin. Pouze jedné z těchto skupin se říká družiníci - ostatní jsou pouze figurky (speciální, neutrální).

Je to o tom znát určité dofinice a co do nich patří a zbytek se dá odvodit.

Zkusím odpovědět takto, kdyžtak se rozepíši večer :)
[-] 1x   Chmura
#4
@šmoula povedlo se dopátrat odpověď na tvou duhou otázku  Usměvavý
#5
(10.1.2022, 19:17)peťul Napsal(a): @šmoula povedlo se dopátrat odpověď na tvou duhou otázku  Usměvavý

No tak nám to sděl Velký úsměv dycky napíšeš, že jsi na něco přišel, ale nenapíšeš na co ... Šťastný
V pravidlech se píše družiník , ale jak jsi psal máme klasické a speciální družiníky... Takže ?
#6
(10.1.2022, 21:57)šmoula Napsal(a):
(10.1.2022, 19:17)peťul Napsal(a): @šmoula povedlo se dopátrat odpověď na tvou duhou otázku  Usměvavý

No tak nám to sděl Velký úsměv dycky napíšeš, že jsi na něco přišel, ale nenapíšeš na co ... Šťastný
V pravidlech se píše družiník , ale jak jsi psal máme klasické a speciální družiníky... Takže ?

nechal bych tě chvíli ještě trpět, než ti to Peťul prozradí :D
[-] 1x   peťul
#7
Tak se na to podíváme:  Usměvavý

Základní figurky nebo také družiníci - by se dali všeobecně definovat že se dají umístit pouze na území které není obsazeno. Všechny tipy se počítají do početní převahy (normální družiník, velký družiník, opat, starosta, vůz, ředitel a fantom).

Speciální figurky - se umísťují "pouze" na již obsazené území (figurkou stejného hráče) - (stavitel a selátko). Zde patřící pastýř má trošku v tomto nějaké výjimky - při umístění nesmí být na louce jiný pastýř a může být umístěn na neobsazenou louku. Všechny tipy se nepočítají do početní převahy.
Dále dáma a zbojník se umísťují na počítadlo bodů a také se u nich dá říct že se umísťují na políčka počítadla bodů k jiným figurkám.

Neutrální figurky - Všechny tipy se nepočítají do početní převahy. A pak už to je změť všeho možného (všechny ostatní figurky). - to je už na jinou otázku  Mrknutí


Edit: Abych tedy odpověděl na otázku tak ke staviteli umístit družiníka nelze. Lze umísti pouze družiníka k družiníkovi.

Edit 2: Já konkrétně jsem ještě zvědav na @Bumsakalaka ten v tom nějakou mouchu najde.  Usměvavý
#8
Vyjel jsem z tvé tabulky z prvního příspěvku

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]


Kde máš základní družiníci a speciální družiníci, s dle pravidel můžeš umístit k družiníkovi - tedy i ke staviteli ? Dle tvé tabulky ano.
Místo definování figurek bych ocenil odpověď ano/ne
#9
(10.1.2022, 22:41)šmoula Napsal(a): Vyjel jsem z tvé tabulky z prvního příspěvku

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]


Kde máš základní družiníci a speciální družiníci, s dle pravidel můžeš umístit k družiníkovi - tedy i ke staviteli ? Dle tvé tabulky ano.
Místo definování figurek bych ocenil odpověď ano/ne

Souhlasím tato verze je bohužel špatně popsaná Smutný (chtěl jsem to původně postavit na výrazu družiníci - to ale nejde). Platí to co je napsáno v předchozím příspěvku.
Přípravou Annotated rules jsem teprve správně pochopil jak vše správně definovat.

Odpověď jsem ti také ještě hodil do předchozího příspěvku.
#10
No co sa tyka toho nazvoslovia, je v tom bordel, ktory je sposobeny tym, ze preklady jednotlivych rozsireni robili v ceskom aj slovenskom jazyku rozny ludia.
Toto sme rozoberali s petulom na viac krat az sme sa zhodli, ze su figurky rozdenele na
  1. Druzinici - Meeple: #2741 , #2746, #2759, #2755, #2820, #2796, #2758, ..
  2. Specialne figurky: #2748 , #2751 , #2754 ,...
  3. Neutralne figurky: #2753 , #2747 , #2762 , #2761 , #2853 ,...

V zasade plati pravidlo ze sa mozu zvojist len Druzinici. Ta logika je velmi jednoducha. Vsetky ostatne specialne figurky v hre su len po jednej.

A este co sa tyka prvej otazky - 2, jednoznacne to ide. Neporusujes ziadne pravidlo.
Toto iste plati pre #4248 a kartu Synode.

Edit: @peťul no ked sa na to pozeras, ze v addonoch pre JCZ musis vyriesit pripadne problemy na ktore HiG "pozera z vysky" a odbija to vetou: Toto rozsirenie je urcene pre zakladnu hru". Ja patrim do skupiny hracov, pre ktorych nepisane pravidla neznamena ze sa to tak hrat nemoze. A ze na vsetko sa da najst sposob. Takze som zatial nenasiel pripad, ktory by sa nedal hrat. A je pravda ze tych hranicnych pripadov uz bolo straaaaaasne vela. Ale furt sme to nejako vyriesili.
[-] 2x   Chmura, peťul





Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)