CarcassonneCZE @CarcassonneCZE Discord RSS

Vítejte na fóru věnovanému deskové hře Carcassonne! x


Avatar
PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Věž
téma založeno uživatelem Jana.Zat - 3.12.2016, 23:38

Uživatele, kteří přidali do tohoto tématu příspěvek: [ZRUŠIT filtrování příspěvků]
BloBlo 1 Chmura 10 Eldenroot 2 Jana.Zat 3 Joachim 10 1 Mroj 5 peťul 1 rpo7 2 šmoula 2 Žaneta Čaňková 1
#1
(3.12.2016, 23:38)Jana.Zat Napsal(a): Dobrý den, 

dnes poprvé jsem hrála s rozšířením věž a mám několik otázek. Stavět věž můžu akorát na základy věže to jsem pochopila asi dobře. Ale nechápu jestli stavět nebo rozšiřovat věž můžu kdykoliv když vytáhnu jakoukoliv kartičku krajiny (na které nejsou základy věže) a nepoužiji žádného jiného panáčka. A nebo jestli můžu pracovat s věží jen pokud vytáhnu kartičky se základy věže. Na konci hry nám zůstali nějací panáčky vězněni. Ten co je vězní nedostává žádné body na víc při konečném sčítání? Nebo se to počítá jako když vykupuji uvězněnou figurku?
 
Mockrát děkuji za rady.
Takže nejdříve vítej u nás na fóru a jsme rádi za tvoje dotazy. Mrknutí

1. Když si vytáhneš kartičku krajiny (jakoukoli-tedy i bez základů věže) a nepostavíš na ni svojí figurku máš tyto tři možnosti:
• Umístit jeden ze svých dílků věže na kteroukoli kartu krajiny se základy věže.
• Umístit jeden ze svých dílků věže na kteroukoli již rozestavěnou věž.
• Umístit jednu svoji figurku na kteroukoli věž a tím zabránit další stavbě této věže.

2. Za uvězněné panáčky se na konci hry NEDOSTÁVAJÍ ŽÁDNÉ BODY.

ODKAZ NA PRAVIDLA: viz příspěvek č.5 - zde jsou opraveny chyby, které jsou v oficiálních pravidlech!

-Jsme rádi, že můžeme poradit od toho jsme tady! Usměvavý
Chmura Zelený meeple
Odpovědět
#2
(4.12.2016, 10:16)Jana.Zat Napsal(a): Dobré ráno, 

já jsem to rozšíření vyzvedla odpoledne na poště, jen tak na rychlo přečetla pravidla a pustila se do hry. Pro mě se nejlépe pravidla vstřebávají hrou. 
Ještě mám dotaz když mám k tomu rozšíření kolo osudu a připočítávám body za figurky v zásobě (myslím že na obrázku to znázorňuje déšť) počítám i zajaté nebo jen svoje???
Když mám rozestavěnou věž, která má první patro a chci zajmout další figurku a ta se nachází na kartičkách 1-4 musím přesto přidat další patro věže nebo můžu jen zajmou figurku???

 1. Citace pravidel: Plískanice – každý hráč získává tolik bodů, kolik má figurek „doma“ (neleží na herní ploše).

 -Z toho usuzuji, že se počítají pouze figurky vlastní "které jsou doma" (vlastní figurky které nejsou ve hře - na herní ploše) a ne figuky které jsou ve "vězení" (tedy cizí zajaté figurky).

 -Ještě bych se touto cestou zeptal @peťul a našeho předního odborníka na pravidla jaký na to má názor.
___________________________________________________________________________________________________

2. Ano je třeba přidat dílek věže a pak teprve zajmout figurku!

 Citace pravidel:
Umístění dílku a uvěznění figurky
   -Kdykoli hráč umístí dílek věže, okamžitě může uvěznit jednu figurku kteréhokoli z ostatních hráčů (ještě dříve než se na konci kola počítají body). Která figurka může být uvězněna, závisí na výšce právě stavěné věže.

 Ještě jsem chtěl poprosit téma ohledně pravidel spíše směřovat do diskuze a ne k návodu DĚKUJI! (zároveň prosím o správné zařazení)
Chmura Zelený meeple
Odpovědět
#3
Citace pravidel:

Poté, co hráč přiloží kartu do krajiny, má 4 možnosti:
• Hráč může použít veškeré možnosti popsané v pravidlech základní verze či předchozích rozšíření, tedy především umístit svoji figurku na kartu krajiny, kterou právě přiložil.
Nebo může využít jednu ze tří nových možností:
• Umístit jeden ze svých dílků věže na kteroukoli kartu krajiny se základy věže.
• Umístit jeden ze svých dílků věže na kteroukoli již rozestavěnou věž.
• Umístit jednu svoji figurku na kteroukoli věž a tím zabránit další stavbě této věže.
__________________________________________________________________________________________

V pravidlech se přímo píše že hráč může figurku umístit na "kterouloli věž" ne na kartu "se základy věže".

S toho vyplývá: 1 tah - umístit kartu a na ní dílek věže.
                       2 tah - umístit na dílek věže figurku.

Přímo na "základy věže" na kartičce, samotnou figurku umístit NELZE!
Chmura Zelený meeple
Odpovědět
#4
Děkuji uživateli @"Daragon" za jeho reakci!

1. Nelze uzavřít věž, když není položen žádný dílek věže! Samotnou figurku tedy nelze umístit na základy věže (bez umístěného dílku věže) a znemožnit tak samotné postavení věže.

2. Rozdíly mezi starším vydáním hry a novou edicí hry vznikají postupným zdokonalováním a vylepšováním hry (to je ovšem na samotné diskuzní téma). Myslím, že záleží na hráčích zda akceptují úpravu nových pravidel, nebo zda hrají podle "dokonalejších" nových pravidel.

3. Z odpovědí zcela souhlasím a je třeba prostudovat pravidla hry za jakých podmínek lze na jedné kartičce umístit  dvě figurky.
Chmura Zelený meeple
[-] 1x   Eldenroot
Odpovědět
#5
(8.7.2018, 22:25)Mroj Napsal(a):
(7.7.2018, 23:22)Chmura Napsal(a): (...) to je ovšem na samotné diskuzní téma (...)

A to by bylo super udělat takový přehled. Usměvavý 

Rozdíly mezi jednotlivými edicemi jsou většinou popsány v Carcapedii! Mrknutí  Ale nebráním se dalším nápadům! Usměvavý
Chmura Zelený meeple
Odpovědět
#6
(9.7.2018, 11:21)šmoula Napsal(a): Myslím, že je to dobrý nápad udělat (minimálně pro zajímavost) přehled rozdílů. Např. viz příloha 

 Proč ne můžeme udělat tabulku se změnami a vylepšeními Carcassonnne 1.0 vs Carcassonnne Nová edice! Vypláznutý jazyk
Chmura Zelený meeple
[-] 1x   Eldenroot
Odpovědět
#7
(9.7.2018, 10:58)Mroj Napsal(a):  Já vím pouze o rozdílnosti bodování malých měst, ale teď z toho mám pocit, že změn je mnohem více. 

Upřesnění:
Tato úprava pravidel bodování města složeného ze dvou karet přišla již s 8. rozšířením Mosty a hrady - starší edice hry (rok 2010), kde se město složené pouze ze dvou karet počítá již za 4 body (po 2 bodu za každou kartičku města). Je-li v takovém městě ERB tak majitel tohoto města získává celkem 6 bodů (4 body za kartičky města + 2 body erb).

-V základní hře nové edice hry je pak standardně za každou kartu uzavřeného města počítáno po 2 bodech, to znamená, že město složené pouze ze dvou karet počítá již za 4 body (po 2 bodu za každou kartičku města).   Je-li v takovém městě ERB tak majitel tohoto města získává celkem 6 bodů (4 body za kartičky města + 2 body erb).

NEJEDNÁ SE TEDY PODLE MNE O NOVINKU V PRAVIDLECH! Cool
Chmura Zelený meeple
[-] 1x   Eldenroot
Odpovědět
#8
(10.7.2018, 9:41)Mroj Napsal(a): Tak jinak. Možná nejde o novinku v1 vs v2, ale jde o změnu v průběhu. A to jsem měl na mysli. Bylo takových  změn víc?

Zaznamenal jsem:

1. Změna bodování malého města.
2. Působnost věže.

Potom se jedná o vylepšení některých rozšíření:
1. Hrabě z Carcassonne
- jedna strana desek s městem -Zde je jen obrázek města.
- druhá strana desek s městem -Zde jsou jednotlivé vlajky s nápovědou, kam přijdou umístit figurky z města Carcassonne.

ODKAZ:

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]



2. Král
- Do minirozšíření jsou přidány žetony, které umožňují označení cesty a města a tak ihned víte zda je nově uzavřená cesta (město) větší nebo ne.

ODKAZ:

[Pouze registrovaní a přihlášení uživatelé mohou zobrazit URL odkazy - klikněte ZDE pro přihlášení/registraci.]



(10.7.2018, 19:40)Eldenroot Napsal(a): Tato je asi nejpodstatnější, v mé edici Carcassonne je v pravidlech možnost volby přímo napsána, že záleží na domluvě s ostatními (2 vs 4 body). Pak tento text asi vypustili, protože já mám zažité malé město jen a pouze za 2 body z důvodu hromadění malých měst na herním plánu a totálně nevyvážený bodový příděl za něco, co nestojí ani moc úsilí...

   Tak to by mě celkem zajímalo z jakého roku tato pravidla jsou a měl bych celkem zájem i o jejich elektronickou podobu. Cool
Chmura Zelený meeple
Odpovědět
#9
(3.8.2018, 11:58)Žaneta Čaňková Napsal(a): Ahoj mám dotaz,

dílek věže na příslušnou kartičku mohu položit pouze pokud si vytáhnu kartu s věží, nebo tento dílek mohu přiložit k již položené kartě kdykoliv? Protože dle pravidel pokud hrají dva hráči, rozdělí si mezi sebe každý 10 dílků věže a přitom karet s označením věže je pouze 18.

Děkuji za odpověď

Pozor!
-Dílek věže lze umístit vždy ve svém tahu
, záleží jen na hráči zda se rozhodne pro umístění dílku věže, nebo umístění figurky!
Více vám napoví citace pravidel. Mrknutí

CITACE PRAVIDEL:
Stejně jako v základní hře si hráč, který je na tahu, vylosuje jednu kartu krajiny a přiloží ji k ostatním již dříve položeným. Stejná pravidla beze změn platí i pro nové karty krajiny. Poté, co hráč přiloží kartu do krajiny, má 4 možnosti:

• Hráč může použít veškeré možnosti popsané v pravidlech základní verze či předchozích rozšíření, tedy především umístit svoji figurku na kartu krajiny, kterou právě přiložil.

Nebo může využít jednu ze tří nových možností:
• Umístit jeden ze svých dílků věže na kteroukoli kartu krajiny se základy věže.
• Umístit jeden ze svých dílků věže na kteroukoli již rozestavěnou věž.
• Umístit jednu svoji figurku na kteroukoli věž a tím zabránit další stavbě této věže.
Chmura Zelený meeple
[-] 1x   Eldenroot
Odpovědět
#10
(6.8.2018, 0:51)Mroj Napsal(a): Tak je to psáno v pravidlech v1. V pravidlech v2 je ale psáno to, co jsem citoval já. Tedy to buď v nových pravidlech jen špatně formulovali/přeložili nebo se pravidla od v2 změnila a jen zapomněli aktualizovat počet přiřazených věží na začátku hry a nebo oboje. :D

Rozumím, nesrovnával jsem starší a novou verzi pravidel.
-Myslím, že se jedná o špatný překlad. A nebylo by to poprvé, kdy byla v originálních pravidlech chyba.
-Fungující pravidla se v zásadních věcech nemění a počet přiřazených dílků je shodný pro obě verze.
Chmura Zelený meeple
[-] 2x   Eldenroot, Mroj
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnuto Poslední příspěvek
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Kupci a stavitelé Joachim 10 14 5 214 16.4.2022, 23:53
Poslední příspěvek: Bumsakalaka
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Různá rozšíření Sleepy 129 43 102 28.4.2020, 12:35
Poslední příspěvek: Eldenroot
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Katapult Losos 6 1 554 10.2.2020, 17:10
Poslední příspěvek: LunarHexagon
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Kruhy v obilí Chmura 4 2 008 8.11.2019, 16:28
Poslední příspěvek: Eldenroot
  PRAVIDLA-VYŘEŠENO DOTAZY NA PRAVIDLA - Hostince a katedrály Gabča Halasová 7 3 338 26.2.2019, 22:20
Poslední příspěvek: Chmura



Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)