CarcassonneCZE @CarcassonneCZE Discord RSS

Vítejte na fóru věnovanému deskové hře Carcassonne! x


Avatar
rozšírenie Mor
téma založeno uživatelem Mato - 27.2.2015, 21:46

Uživatele, kteří přidali do tohoto tématu příspěvek: [ZRUŠIT filtrování příspěvků]
Chmura 1 Eldenroot 3 LukyBil 1 Mato 6 Sleepy 2
#1
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu. Tí, ktorí vlastníte rozšírenie Mor zo Spielboxu, mohli by ste podať nejaké referencie, resp. podeliť sa o nejaké skúsenosti? Mne sa totiš to veľmi pozdáva toto rozšírenie, ale rád by som počul nejaké názory z praxe.

Alebo, nemáte niečo podobné tomuto Moru? Myslím tým nejaké rozšírenie (aj vyrobené) podobné tomuto? Prípadne je možné ešte zohnať niekde toto rozšírenie?

Ďakujem za akékoľvek odpovede :) .

Mato
[-] 1x   Eldenroot
#2
Ahoj,
s tímto rozšířením moc nehrajeme. Přidává sice do hry další prvek, který se v některých situacích hodí a dokáže rozhodnout hru a nebo ji celou zamíchat, ale přijde mi, že toto se ve Spielboxu zrovna moc nepovedlo.

Samozřejmě 100 lidí, 100 chutí :) 
Odpovědět
#3
Ahoj,
ďakujem. Mne sa pozdáva tá téma - moru :) . K stredoveku mi to nejak patrí. Vymyslel som si zopár malých rozšírení, veľmi jednoduchých, ktoré sa mi spájajú so stredovekom (Templári, Relikvie, Rytiersky súboj, Križiacke výpravy...), a rozmýšľam, ako by som to vymyslel aj stým morom :) ....
Odpovědět
#4
Klidně se o ně můžeš podělit s námi, zlobit se určitě nebudeme :)
Odpovědět
#5
Ok, ale sú to ozaj len veľmi jednoduché "rozšírenia".
Tak napr.
Templári: na biele figurky z Carcass. som si urobil červené krížiky. Každý hráč na začiatku hry dostane jedného templára. Toho môže použiť v niektorom svojom ťahu (miesto bežného položenia figúrky). Umiestni ho do jedného svojho rozostavaného mesta. Toto mesto, pokiaľ nebude dokončené, je chránené pred Katarmi alebo Belagerer. Potom uzavretí a obodovaní sa templár vráti do zásoby hráča a môže byť znovu použitý :) .

alebo:
Na čisté kartičky som si nalepil obrázky a tieto kartičky som zamiešal medzi ostatné takže budú náhodne vyťahované a zahrané podľa efektu na kartičke.
Rytiersky súboj (hráč, ktorý vytiahne túto kartičku vyzve do súboja niektorého zo spoluhráčov. Vezme sa z MESTA jedna figurka hráča, kt. vytiahol kartičku a toho, ktorého on určil do súboja. Vo vrecku sa zamiešajú. Ten, koho figúrka sa vytiahne zvíťazí, ten druhý ide von z hry! Zomiera pri súboji) :) .


Krížová výprava (tak isto, kartička náhodne vytiahnutá počas hry... ) 1 figúrka od každého hráča - z hracieho plánu - Z MESTA, sa musí zúčastniť na krížovej výprave (pápež povoláva do Svätej Zeme). Figúrky idú do zásoby hráčov a môžu byť neskôr znovu použité (vrátili sa z výpravy) :) .


Relikvie (tak isto, náhodne ťahaná kartička...) Na najbližšiu ťahanú kartičku s kláštorom sa položí žetón so symbolom relikvie. Tento kláštor bude zbožnejší, ako tie ostatné a po dokončení dostane o 5 bodov viac :) .

atď. takýchto "zlepšení" sa dá vymyslieť kopa. Ja som si to vymyslel len preto, že hru hrávame aj s úplným nehráčmi stolových hier, príp. s deťmi a krásne sa nám tak zlepšila atmosféra stredoveku.
Odpovědět
#6
Křížová výprava by bylo lepší rozšíření pro Archu úmluvy.
Odpovědět
#7
Archu som si teraz prečítal pravidlá, ale inak to nepoznám. Hrávate to niekto? Z toho popisu, ale vyplýva, že na to potrebujete špeciálne kartičky s púšťami. Nejako ste si kartičky vyrobili? Inak sa mi to celkom páči. Ale určite by som si to trochu pozmenil. Napr. by som zrušil kláštory a niečim ich nahradil, použil by som tam hostince ako oázi atď. Tú krížovú by som tam asi nedával, kvôli tej téme (predkresťanská doba). Ale nápad by sa tam mohol použiť povedzme, že by figúrky išli do vojny s nejakým susedným národom....

dík za odpoveď
[-] 1x   Chmura
Odpovědět
#8
Tak to je super! Určitě zkusíme v nějaké z příštích her tvé nápady. Moc se mi líbí nápad s templářem, křížovou výpravou a rytířské souboje
[-] 1x   Mato
Odpovědět
#9
Určitě to jsou skvělé nápady. Máš nějakou možnost to zpracovat? Např. jak rozpoznáte která karta je křížová výprava? Máte žetony pro relikvie a podobně?
Odpovědět
#10
Nie, nemám možnosť to nejak spracovať. Mám to spracované veľmi jednoducho. Ako som už spomínal, na biele - čisté carcassonne kartičky (z cundco.de) sme si len nalepili jednotlivé obrázky. Potom ich len zamiešame medzi ostatné kartičky. Všetko ostatné je potom len náhoda: kedy prídu do hry, v akom poradí atď. Hľadal som aj približnú grafiku obrázkov aby to ako-tak korešpondovalo s carcassonne grafikou, ale nedopátral som sa nejak.
Čo sa týka relikvií, tak tam je len jeden žetón na ktorý som nalepil kalich z inej hry.

Ostatne, zase veľa kartičiek s nápadmi som tam nechcel pridávať, aby sme samotnú hru neprekombinovali. A potom som myslel aj na to, aby to bolo aj trochu vyvážené. Aby to veľmi niekomu nepoškodilo, alebo aby niekto bodovo neušiel od ostatných, aby boli zastúpené pokiaľ možno rôzne oblasti hry ( mestá, cesty, kláštory, atď.).

Takže vlastne ide o:
Templári (figúrky),
Krížová výprava,
Relikvie,
Rytiersky súboj,
Mestské výsady (kráľ udelí najväčšiemu aktuálne rozostavanému mestu donáciu, a udelí mu mestské práva, 5 bodov (toto ma napadlo preto, lebo skupina kde občas hrávame carcassonne zvykne budovať len malé mestá. Napr. sa boja katarov, alebo že to mesto nedostavajú atď. Preto ma tiež napadli tí templári)
Mýtne (hráči zaplatia 1bod za každú svoju rozostavanú cestu).


Ešte som tak rozmýšľal nad tým rozšírením Mor. Keďže ten mor sa začal šíriť z prístavných miest (od Janovských kupcov), tak ma napadlo vytvoriť kartičku na ktorej by bol prístav s "mŕtvymi" loďami :) . Kartička by bola tiež medzi ostatnými kartami a po vytiahnutí by sa začlenila niekde na okraj krajiny (hracieho plánu). Po umiestnení by sa na časť tejto kartičky- MESTO (prístavné mesto), umiestnila čierna figúrka (s bielou tvárou, akože čierna smrť :) ). Od tej chvíle by sa mor začal šíriť po krajine. Napr. formou ako sa pohybuje drak z rozšírenia Drak a princezná. Alebo, a to asi skôr, by som asi využil kartičky so symbolom kolesa osudu a smrť by sa pohybovala podľa počtu pohybov na kolese. Figúrky s ktorými by sa smrť stretla by išli hráčom späť do zásoby.

Možno by bolo zaujímavé si požičať ten nápad s Archou zmluvy. Namiesto archy by to mohla byť povedzme procesia s nejakým svätým predmetom, alebo svätcom.... Ale to už je asi veľa :) . (inak tá Arch zmluvy sa mi páči. Hráte to niekto? Máte na to aj karty s púšťou?)


Tak neviem, ak sa vám to páči budem rád. Inak, ak máte nejaké nápady kľudne zlepšujte, alebo skúste nejakú vhodnú grafiku a pod.
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnuto Poslední příspěvek
  Nové rozšírenie Carcassonne - Rolnická vzpoura (The Peasant Revolts) Bumsakalaka 21 2 756 25.11.2020, 19:18
Poslední příspěvek: Bumsakalaka
  Rozšírenie 4.: Veža CZ/SK Daragon 13 6 088 2.1.2018, 18:15
Poslední příspěvek: Daragon



Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)